PC sestava a výběr komponentů
Pokaždé, když ke mně příjde návštěva, vždy se situace nakonec ztáčí k otázce jaké mám komponenty v počítači, že mi to vše „jede“ tak bezvadně
Proto bych chtěl nastínit kategorii hardware, kterou používám v PC a budu jen rád, když se tímto článkem inspiruje alespoň pár jedinců a přivede je k zamyšlení nebo rovnou k rozhodnutí nad upgradem svého miláššška.
Osobně se snažím obnovovat svou sestavu min. jednou za půl roku. V mezičase, pokud vyjde nový hardware, ať již v podobě grafické karty nebo procesoru, neodolám a dosavadní kousek prodám a pořídím novější. Asi mě již dostal technologický kolotoč. Některé uvedené kousky sice nesedí na totální špičce výkonnosti, ale s ohledem na cenu/výkon určitě nezapadají do mainstrimu (zatím).
Tak, úvod máme za sebou a myslím, že můžeme jít rovnou na hlavní části:
Tato špičková základní deska (nástupce úspěšné P5B Deluxe) je navržena speciálně pro skupinu počítačových nadšenců a hráče počítačových her. Splňuje všechny mé představy a požadavky pro přetaktování (ve kterém má obrovský potenciál) a stabilitě. Ideální kandidát pro procesory Intel Core 2 Duo využívá časem prověřený chipset P965 + ICH8R, který je chlazen pasivním chladičem s heat pipe trubicí.
O přehrávání hudby a zvuků všech možných typů se stará osmi-kanálová integrovaná zvuková karta SupremeFX s 24bit/192kHz převodníkem a plnou surroundovou podporou. K dispozici je také technologie DTS Connect. Dopopručuji skouknout podrobnou recenzi, kde je otestováná snad ve všech bodech.
Skvělý dvoujádrový procesor tepe na frekvenci 2.4 GHz a dá se přetaktovat na 3,6GHz a víc (záleží na typu chlazení). L2 cache paměť má plných 4MB. Tedy, za slušné peníze dostanete brutální výkon na cokoliv si zamanete.
Po stopách výkonů tohoto procesoru se můžete vydat přes recenze → Intel Core 2 Duo: Návrat krále – část první, druhá a na OCLabu v testu Intel Core 2 Duo E6660 a Biostar TForce P965 Deluxe.
Corsair XMS2–6400 Pro DDRII 800
Corsair patří k nejlepším výrobcům pamětí a to dává znát na svých výrobcích. Tyto špičkové paměťi typu DDR2 určených pro sběrnici s frekvencí 800 MHz jsou zvlášť vhodné pro náročné hráče a počítačové nadšence. Díky svým parametrům se dájí dobře přetaktovat a jsou velmi stabilní. Moduly mají speciální hliníkový platinové barvy pro lepší odvod tepla je navíc vybaven čtyřiadvaceti LED diodami, které indikují aktivitu paměti. Ty informují uživatele o pracovním využití dané paměti. Zvládájí časování C5–5-5–12-T1 a k činnosti potřebují napětí pouze 1.9V.
Pro běžnou práci a hraní stačí mít v počítači 2GB paměti. Pokud používáte 64 bitový operační systém, pracujete s obrovskými databázemi, vytváříte velké grafické návrhy… doporučuji osadit desku 4GB RAM paměťmi.
Vysoce výkonný a hlavně tichý chladič CPU pro patice Intel 775 a AMD 754/939/940/AM2. Obsahuje LED diody modré barvy, která po zapnutí osvětlí nejen ventilátor, ale i žebrování chladiče. Pokud máte skříň s průhlednou bočnicí, je tento chladič ideálním kandidátem ke koupi. Má regulovatelné otáčky (které se řídí pomocí regulátoru Fan Mate 2) v rozmezí 1250 (Silent_mod – 19.5dB) až 2800 (Normal_mod – 35dB) ot za minutu.
Z praxe tento chladič snad ani nemůžu slovy popsat, to se musí zažít! Po nainstalování (balení obsahuje vysoce vodivou pastu) a zapnutí systému chladí procesor nastavený na 2,5GHz v rozmezí 28°C a při vytížení cpu na 3,6GHz cca 40°C. Otáčky ventilátoru jsem měl nastavené na +- 2000 ot/min. Komu to nestačí, doporučuji už jen vodní chlazení
Teploty komponentů po několika hodinovém provozu:
Grafické karty 8800 řady GTX jsou postaveny na poslední verzi čipu G80. Podporují rozhraní DirectX 10 (využívá např. připravovaná hra Crysis), což v praxi znamená např. podporu shader modelu 4.0 nebo zvýšení efektivity při hraní her díky možnosti zpracování operací grafickým jádrem, které by normálně prováděl procesor. Shrnuto a podtrženo, pokud chcete hrát všechny současné hry na plno, není co řešit a výběr směrujte na toto zboží
Prvotní recenze: GeForce 8800GTX a GTS v testu.
Bližší informace ohledně výsledcích testů naleznete na našem diskusním fóru.
Z praxe mohu doporučit do desktopové počítačové sestavy opravdu jen pevné disky firmy Seagate, které patří na vrchol v oboru. 320GB na dnešní dobu stačí bohatě a rozhraní SATA-3G zajistí rychlou komunikaci s PC. Nejnižší počet reklamací hovoří zavše, na druhé místo bych zařadil disky společnosti Western Digital kde hlavně vyzdvihuji perfektní disky RAPTOR. A co se týká Samsungu, no… to radši nebudu ani komentovat.
Pro zajímavost, prodávám 4ks těchto výborných disku (320GB), né proto, že by měly nějaký problém, ale chci přejít na disky o velikosti 500GB a ty pak použív do RAIDu 5. Pokud tedy máte zájem, podívejte se na předchozí článek.
Recenze: Test 320GB SATA disků – 1. část (představení) – Seagate Barracuda 7200.10 a Barracuda ES
Vypalovyčky NEC můj život provází již hezkých pár let. Jako první jsem si pořídil NEC 1300A za nehorázných 9,5tis kč…jj, kdeže jsou ty časy Dá se říct, že mě nikdy nezklamaly a pořád u mě vedou. Když vyšly s rozhraním SATA, neváhal jsem a koupil ji. Jestliže máte taky NECKy, kukněte na webovky micheldeboer, tam naleznete nejčerstvější „upravené“ BIOSY těchto vypalovaček, které jednoduše flashnete přímo ve windows. Většinou mají nastavené RPC1 (volný region) a hlavně odemknutou rychlost grabování videa (DVD filmy).
Na konec ještě můžete kuknout na galerii fotografií:
««« Předchozí text: Nová LADA C, jak se vám líbí? Následující text: Nabídka pevných disků Seagate 320GB »»»
autor: admin | 14.3.2007 St 20:23 | tisk | hardware | 2 komentáře |
Komentáře k textu
Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář
Zdravim,muzu se zeptat jakym programkem si meril ty teploty?Chtel bych ho zkusit.Dekuju
Je to program „Everest“, muzete si ho stahnout z techto stranek: http://www.lavalys.com/
Navigace
Úvod
Archiv
Hledání
Vzkaz
Dokumenty
Fotogalerie
Fórum
Odkazy